Pierwszy post z materiałami.
Co tydzień w ramach prokrastynacji przebijam się przez setki linków.
Jestem ciekaw co chcielibyście/chciałybyście czytać? Więcej o kulturze? Polityce? Technice czy nauce? Mój problem polega na tym że trochę o wszystkim czytam więc tym wszystkim się z Wami dziele.
Na razie jest tak, jak jest, ale później może będzie lepiej.
(Nie)śmieszny żart/komiks od Naprawdę nieśmieszne rysunki
Linki na pierwszy ogień.
Czuliście się samotni i wyizolowani w czasie pandemii? Bo ja tak. Pomyślcie jak się Asterion musiał czuć w swoim domu. Asterion to syn kreteńskiej królowej Pazyfae znany przez wszystkich jako Minotaur. W 1947 Jorge Luis Borgesa napisał opowiadanie “Dom Asteriona”. O reinterpretacji mitu w czasach pandemicznej izolacji pisze teraz Alex Tadel
O tym, że Polski jest dialektem śląskiego. Rozmowa z Grzegorzem Kulikiem, tłumaczem na śląski i jego popularyzatorem.
Gdy powiesz po polsku „Zjadłem cheeseburgera oraz chipsy i zrestartowałem serwer", to choć użyłeś angielskich słów, powiedziałeś to po polsku, bo użyłeś polskiej gramatyki. Tak samo jak powiesz: „Jadłem klapsznitę i piłem tyj". Użyjesz samych słów, które występują po śląsku, ale powiesz to po polsku, bo je odmienisz według polskiego wzorca. A jak powiesz odwrotnie: „Jod żech krōmka chleba i piōł żech herbata", to powiesz to po śląsku, chociaż nie użyjesz kanonicznych śląskich słów. Gramatyka decyduje o języku.
O tym, że J R R Tolkien na spółkę z Lewisem zdefiniowali fantastykę i literaturę dziecięcą na wiele lat, wie każdy. Fantastyka osadzona w europejskim pseudośredniowieczu zyskała uniwersalny status.
What is less known is that Tolkien and Lewis also designed and established the curriculum for Oxford’s developing English School, and through it educated a second generation of important children’s fantasy authors in their own intellectual image. Put in place in 1931, this curriculum focused on the medieval period to the near-exclusion of other eras; it guided students’ reading and examinations until 1970, and some aspects of it remain today.
O dziedzictwie oksfordzkiego sylabusa możecie przeczytać tu
O wizerunkach policji i policyjnej przemocy w kontekście prac kolektywu Democracia pisze Łukasz Zaremba.
Przemoc zawieszona, czy przemoc wisząca w powietrzu, to zwykle przemoc niewidzialna – a to ją właśnie udaje się odsłonić w Biennale. Bierność policjantów wyczekujących na ścianach galerii na interwencję okazuje się ich ważną aktywnością.
#filozofia O tym, że współczesna filozofia polityki nie ma przełożenia na praktykę polityczną na swoim blogu pisze Tomasz Herok
If you’re after a deeper justification for your political beliefs, or the best arguments against your opponents’ political beliefs, or simply want to examine reasons to accept or reject familiar political positions, you’re likely to be disappointed, at least initially. Political philosophy appears to be largely about something different.Jak odnieść sukces w 1931 roku? Poradniki samorozwoju z początków XX wieku. Zajrzyjcie do tekstu Rafało Sowińskiego przybliżajacego wam materiały z Polona.pl
»Innym« nie staniesz się nigdy, począwszy od przyszłego tygodnia lub od pierwszego przyszłego miesiąca. Kto chce seryo stać się »innym«, ten zacznie z a r a z !
Jeśli interesuje was muzyka tradycyjna powstał nowy cykl podcastów w którym Marcin Lorenc rozmawia z muzykami Do znalezienia na wszystkich platformach podcastowych, w odnośniku link do wydarzenia na fb.
Dłuższe, bardziej rozbudowane wpisy może pojawią się wkrótce.